Logo Netsis 3 İhracat e-Fatura Uygulaması

tarafından yavuz can özcan
0 yorum
mutes dokuman

İhracat e-fatura uygulaması, ihracat e-fatura uygulamasına kayıtlı bulunan mükelleflerin ihracat faturalarının da e-fatura olarak düzenlemesine zorunluluk getirilmesiyle kullanılacak olan uygulamadır.  

Netsis Entegre paketini kullanan müşterinin dekont modülünde "İthalat – İhracat İşlemleri Lisansı" bulunması gerekmektedir. Netsis Standart veya Enterprise paketi kullanan müşterilerin dış ticaret modülü lisansı bulunması gerekmektedir. 

Bu lisanslar ile beraber e-fatura parametreleri içerisinde bulunan "İhracat Faturaları E-Fatura Olarak Oluşturulsun" parametresi aktif olarak gelir. 


Ardından bu ekranda "İhracat Faturaları Belge Birim Kodlarınızı Buradan Girebilirsiniz" yazısı üzerine tıklayarak açılan çoklu seri giriş ekranı içerisinde "Belge Birim Kod" belirlenebilir.

mutes IHR-1
mutes IHR-2

İhracat e-fatura kullanmadan önce;

Lojistik–Satış > Fatura > Kayıt > E-Fatura İşlemleri > Paket Tanımları ya da Lojistik–Satış > Dış Ticaret > Kayıt > Paket Tanımları ekranından Paket koduna ait "Paket Markası" ve "Paket Cinsi" tanımlamaları yapılmalıdır. 


Lojistik–Satış > Fatura > Kayıt > E-Fatura İşlemleri > Ödeme Açıklamaları ya da Lojistik–Satış > Dış Ticaret > Kayıt > Ödeme Açıklamaları ekranından Ödeme tipine ait "Uluslararası Ödeme Kodu" tanımlaması yapılmalıdır.

mutes IHR-3
mutes IHR-4

İhracat e-fatura süreci satış irsaliyesinden başlar.
(Lojistik–Satış > Fatura > Kayıt > Satış İrsaliyesi) Satış İrsaliyesi girerken ihracat e -faturası serisi kullanılır.

Bu seri ile birlikte ithalat/ihracat tipli irsaliye oluşturulur. Oluşan irsaliyenin toplamlar sekmesinde "E-Devlet Özel/İstisna Kodu:301" olarak atılacaktır.

Bu adımdan sonra ekranda sağ tık sonrası "İhracat Bilgileri"ne girilerek çeki listesi oluşturulur.

mutes IHR-5

Oluşturulan irsaliyelerde "Ödeme Şekli", "Nakliye Tipi", "Gümrük Tarife Kodu (GTİP)" ve "Paket Tipi" tanımlamalarının yapılması zorunludur.

İhracat Bilgileri ekranında stok koduna çift tıklanarak paket tipi girilebilecek olan ekran açılır.
Bu ekranda stok parçalı ya da bir bütün olarak paketlenebilir.

mutes IHR-6

İhracat bilgileri ekranı kapatıldıktan sonra "Tamam" butonu ile irsaliye tamamlanır.

İhracat e-fatura taslağı oluşturulmamış irsaliyelere ait ihracat bilgileri yine bu ekrandan değiştirilebilir.

1- Çeki listesi oluşturulmayan ihracat e-faturası oluşturulamaz.

2- Kalem bilgilerine girilen tüm stoklar için Gümrük Tarife Kodu (StokKartı > Ek Bilgiler > Gümrük Tarife Kodu) tanımlı olmak zorundadır.

3-GTİP'siz stok girilmiş ise kalem silinip tanımlama sonrasında girişi tekrar yapılmalıdır.

Taslağı oluşturulan faturalara; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın bilgileride otomatik olarak eklenir.
Girişi yapılan "Ödeme Şekli", "Nakliye Tipi", "Gümrük Tarife Kodu (GTİP)" "Paket Tipi" bilgileri de oluşan XML içeriğinde gönderilir.

GİB'e gönderilen e-fatura senaryosu otomatik olarak 'ihracat faturası' tipinde olacaktır.

'Giden kutusu zarf bazında' ekranında sistem yanıtlarına "GTB REF NO", "GTB GÇB TECİL NO" ve "GTB FİİLİ İHRACAT TARİHİ" alanları eklenmiştir.

Bu alanlar; Gümrük Ticaret Bakanlığı ve GİB'den gelen uygulama yanıt zarfı içerisinde gelen bilgiler ile dolacaktır.

Fatura gönderildiğinde öncelikle teknik kontrolleri yapılacak ve bu kontrollerde herhangi bir sorun tespit edilmezde GİB den dönecek olan "sistem yanıtı" zarfında aynı zamanda takip numarası olarak kullanılacak olan referans numarası bilgisi de gelecektir.

Netsis Zarf (Giden Kutusu) ekranında bu bilgi yanıt zarfı bölümünden takip edilebilir.Aynı zamanda GTB nin e-fatura portalındanda bu bilgi kontrol edilebilir.

Eğer ihracat işlemlerinde herhangi bir sorun tespit edilmezse GTB gönderdiğimiz zarfı onaylayarak "uygulama yanıtı" dönecektir ve bu uygulama yanıtının içinde Netsis ihracat faturasının kapatmasında kullanılacak olanGümrük Çıkış Beyanname numarası ile birlikte Fiili ihracat tarihi bilgisi gelecektir.

GTB REF NO:
Gümrük Bakanlığı'ndan gelen 23 haneli Referans numarasıdır.

GTB GÇB TECİL NO: Gümrük Çıkış Beyannamesinin Tescil Numarasıdır. Kabul tipi uygulama yanıtlarında zorunludur.

GTB FİİLİ İHRACAT TARİHİ: İhraç mallarının gümrük çıkış kapısından çıktığı tarihtir. Kabul tipi uygulama yanıtlarında zorunludur. Ancak uygulama yanıtı kabul geldiğinde ihracat kapatma işlemi zapılabilecektir.

Uygulama yanıtı olarak ret cevabı geldiğinde yeni bir satış irsaliyesi ile ihracat e-faturası yeniden oluşturulması gerekir.İhracat firmasının gönderdiği zarfları Gümrük bakanlığı yetkilileri red edebildiği gibi süreci hızlandırmak için ihracat firmasının yetkilileride sorun tespit edilebilecek faturaları GTB nin portalından red edebileceklerdir.

mutes IHR-7
mutes IHR-8
mutes IHR-9

You may also like