Logo Netsis GİB e-Arşiv Belge Gönderimi

tarafından yavuz can özcan
0 yorum
mutes dokuman

Eski tebliğde e-Arşiv Fatura uygulaması, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olanlar için kesilen faturaların toplam meblağının 5 Bin TL ve üzeri olması durumunda geçerliydi ve vergi mükellefi olmayanlara kesilen faturalar için ise 30 Bin TL’yi geçmesi durumunda e-Arşiv Fatura uygulanması şartı bulunuyordu.

 

Yeni tebliğ ile, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara kesilen faturaların toplam tutarı 5 Bin TL’ye düşürülürken, vergi mükellefi olanlara kesilen faturalar için e-Arşiv Fatura düzenleme şartı GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Bu sınır her yıl güncellenmekle birlikte, 2022 yılı için 2000 TL’dir. Bu değerlerin altındaki tutarlar için de isteğe bağlı e-arşiv faturası kesilebilmektedir fakat herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

9.0.40.1 sürümü ile GİB portal üzerinden kesilmesi gereken e-Arşiv faturalarının da Netsis üzerinden düzenlenip e-Logo entegratör aracılığı ile GİB’e gönderilmesi desteklenmiştir.

GİB e-Arşiv belge gönderimini sağlayabilmek için öncelikle GİB e-Arşiv lisansına sahip olmak gerekir. Ayrıca servis klasörü altında yer alan efaturaayarlar.exe üzerinde e-Arşiv Ayarları‘nın ilgili işletme için tanımlanmış olmalıdır.

mutes earsiv lisans
mutes earsiv paremetre

İlgili lisansa sahip olunması durumunda e-Arşiv parametreleri ekranına “GİB E-Arşiv Uygulaması Kullanılsın” parametresi eklenecektir.

 Burada yapılan seçim işletme bazında çalışmaktadır. Yani bir işletme GİB e-Arşiv uygulamasını kullanabiliyor iken diğer bir işletme normal e-Arşiv uygulamasını kullanabilir.

mutes earsıv gib kullan

e-Logo üzerinden ise Ayarlar-Parametreler ekranı altında yer alan “İnteraktif Vergi Dairesi (GİB Portal) Bağlantı Ayarları” alanından GİB portal kullanıcı adı ve şifre bilgileri tanımlanmalıdır.

mutes earsıv entagrator ayarı

Parametre seçili işletmelerde girilen e-Arşiv için Toplu e-Arşiv Oluşturma ekranı üzerinden taslak oluşturulup gönderim yapılmalıdır. e-Arşiv basım tipli dizaynlar GİB e-Arşiv uygulaması için de kullanılabilir.

mutes earsıv gıbe gonder

GİB e-arşiv gönderimlerinde her bir fatura gönderimi sırasında kullanıcılarımızın kayıtlı cep telefonu numarasına SMS kodu gönderilir.

Bu SMS kodunun belirtilen süre içerisinde girişinin yapılması gerekir. Hatalı bir kod yazıldığında ya da belirtilen süre içerisinde giriş yapılmaması durumunda uyarı alınacaktır.

 Örneğin: İlgili sürede kod girişi yapılmadığında “S00000000001838 faturası için SMS doğrulama kodu alınamadı.” uyarısı alınacaktır.

mutes earsıv gıbe gonder2

Gönderilen GİB e-Arşiv belgelerinin GİB fatura numarası ilgili belge GİB Portal’a iletildikten sonra oluşmakta ve giden kutusunda sorgulama yapıldığında ilgili belgelerin GİB fatura numarası ve cevap açıklaması bilgileri otomatik olarak güncellenir.

mutes earsıv gıbe gonder kontrol

You may also like